info@ayreklam.net

Hizmetlerimiz / MatbaaBaskı ve Baskı Sonrası Matbaa!
 

İş dünyasının vazgeçilmezlerinden olan Matbaacılık, metin ve görsellerin kağıt üzerine basılması ile oluşan bir çoğaltma işlemidir. Bu işlemde de elbette ki her işte olduğu gibi belli başlı bazı aşamalar bulunmaktadır. Bunlar; baskı öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır, şimdi kısaca bu aşamalardan biraz bahsedelim.
 

Baskı Aşaması!
 

● Öncelikle talep edilen yazı yada görsellerin bilgisayar ortamına aktarılması gerekmektedir. akabinde, bilgisayar yazılımcıları tarafından geliştirilmiş özel programlar dahilinde bir araya getirilerek baskı için uygun tasarımlar uygulanır.
 

● Tasarım aşaması sonrasında bilgisayardaki film çıktıları alınır. Çünkü bu filmler baskıda kullanılacak olan kalıpları oluşturmaktadır.
 

● Filmler alüminyum bir plaka üzerine yansıtılarak gerekli olan görüntü çıkarılır.
 

● Önceden çıkarılan filmler yardımıyla banyo işlemi yapılır.
 

Baskı yapacak olan kalıp özel ilaçlar ile temizlenerek bol su ile yıkanır.
 

● Herhangi bir teknik arızaya mahal vermemek için çok renkli baskı makinesinin ön hazırlıkları yapılır,
 

● Kalıp baskı makinesine takılır ve sonrasında baskı kağıdı makineye yüklenir,
 

● Son olarak da çıkan baskıların kesme işlemine geçilir.
 

Baskı Sonrası!
 

Matbaacılıkta baskı sonrası işlemlerde de işin alanına göre selefon yada lak gibi koruyucu malzemeler uygulaması gerekmektedir. Ayrıca çok sayfalı kitap, katalog, dergi, broşür vb. gibi ürünler için ambalaj, ciltleme, kutular ve kılıflar içine yerleştirmek için uygun kesim işlemleri yapılmaktadır.
 

Sevgili internet kullanıcıları, bu yazımızda sizlere matbaacılık işindeki aşamalardan olan baskı ve baskı sonrası Matbaa konusunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Bu konuda sizleri bir nebze olsun bilgilendirebildiysek ne mutlu bize. Matbaacılık mesleğine dair öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiye anında ulaşabilmek için de sayfamızı takip etmeye devam edin.
 logo

  • +90 212 501 16 20

  • +90 212 501 16 21
  • info@ayreklam.net
  • Davutpaşa Emintaş
    Matbaacılar Sitesi
    No:103/242 Topkapı / İstanbul

  • AYREKLAM ® Tüm hakları saklıdır.

  • www.ayreklam.com.tr